Dofe

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu – DofE

Od roku 2014 je Dětský domov Hodonín oficiálním místním centrem tohoto programu. Jedná se vzdělávací program pro mládež od 14 do 25 let, který dospívající vede k rozvíjení vlastních dovedností a aktivnímu trávení volného času, který založil před více ne 60 lety Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty.

V současnosti se programu DofE účastní 1,3 milionu lidí ve více než 130 zemích světa. V České republice má program 25 letou tradici a účastní se jej přes 4000 žáků a studentů. Program funguje na 200 místech po celé republice. Mezi institucemi, které program poskytují, jsou základní a střední školy, neziskové organizace, dětské domovy i střediska volného času.

Program spočívá v pravidelném plnění aktivit ve třech oblastech: pohybové, dovednostní a dobrovolnictví. Každý účastník programu si sám stanovuje aktivity v jednotlivých oblastech, a také jejích cíle, kterých chce dosáhnout. Každé zvolené aktivitě se poté věnuje aspoň jednu hodinu týdně, kde se na závěr programu účastníci vydají v týmu na dobrodružnou expedici do přírody. Doba trvání programu určuje úroveň, kterou účastník plní. 

Účastníci programu, postupně plní: bronzovou (6 měsíců), stříbrnou (minimálně 12 měsíců) a zlatou úroveň (minimálně 18 měsíců). Vyvrcholením celého programu je slavnostní ceremonie, kde si účastníci, kteří splnili některou z úrovní programu, převezmou ocenění DofE. Více informací můžete získat na www.dofe.cz.

Koordinátorka střediska DofE – Mgr. Eliška Bokšová 

Dofe, Dětský domov Hodonín